Pasożyty

Badania mikroskopowe

Mikropasożyty jelitowe Cryptosporidium, Cyclospora, Cystoisospora (mikroskopowo)*

Badania mikroskopowe są używane od wielu lat w rutynowej diagnostyce do określenia rodzaju i formy rozwojowej pasożyta. W rozmazie kałowym barwionym metodą Ziehl-Nelsena, poszukuje się formy inwazyjnej (jest to stadium rozwojowe pasożyta, w której atakuje nowego żywiciela) Cryptosporidium, Cyclospora, Cystoisospora. Poprzez spożywanie zanieczyszczonej wody lub produktów spożywczych (owoce, warzywa) czy podróże do strefy podzwrotnikowej możemy zarazić się tymi pasożytami. Bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub zwierzęciem (tzw. choroba „brudnych rąk”) może skutkować zarażeniem się Cryptosporidium.

 

Tasiemce, nicienie, przywry (mikroskopowo+flotacja+sedymentacja)*

Metoda flotacja opiera się na zjawisko wypływania jaj pasożytów na powierzchnię płynów.

Metoda sedymentacji wykorzystuje zjawisko szybszego opadania na dno naczynia ciężkich jaj pasożytów.

Badanie polecane w przypadku podejrzenia zakażeniem pasożytami (tasiemcami, nicieniami, przywrami) u osób odwiedzających kraje o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

 

Cryptosporidium sp., Giardia intestinalis (IFA + mikroskopowo)*

W badanym materiale za pomocą znakowanych fluorescencyjnie przeciwciał poszukuje się Cryptosporidium spp. i Giardia intestinalis. Natomiast w barwionych rozmazach kałowych w badaniu mikroskopowym poszukiwane są Cyclospora cayetanensis, Cystoisospora beli. Barwienie pozwala na wyrycie rzadkich zoonotycznych gatunków Cryptosporidium spp.

Badania molekularne

Wykrywanie DNA Blastocystis hominis*

Celem badania jest wykrycie obecności materiału genetycznego (DNA) pierwotniaka Blstocystis hominis, który jest pasożytem jelita grubego człowieka. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub może wystąpić biegunka, bóle brzucha, zaparcia, nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia.

 

Wykrywanie DNA Cystoisospora belli*

Celem badania jest wykrycie obecności materiału genetycznego (DNA) Cystoisospora belli. Zakażenie najczęściej jest spowodowane spożyciem zanieczyszczonego wody lub pokarmu. U chorych zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać wodnistą biegunkę, ból brzucha, nudności, gorączkę i utratę masy ciała.

 

Wykrywanie DNA Cyclospora cayetanenesis*

Celem badania jest wykrycie obecności materiału genetycznego (DNA) Cyclospora cayetanensis w badanym materiale. Test umożliwia wykrycie przyczyn gwałtownych, wodnistych biegunek i innych dolegliwości jelitowych. Często do zarażenia dochodzi u osób odwiedzających kraje o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

 

Wykrywanie DNA mikrosporydiów Enterocytozoon spp., Encephalitozoon bieneusi*

Celem badania jest wykrycie obecności materiału genetycznego (DNA) Enterocytozoon/Encephalitozoon spp. Test genetyczny pozwala określić gatunek mikrosporidium. Mikrosporydia to organizmy żyjące wewnątrzkomórko. Najczęściej rozwija się postać jelitowa z biegunką. U osób z obniżoną odpornością przebieg mikrosporydiozy jest cięższy, często występuje na wodnista biegunka, gorączk, utratą wagi i  wyniszczeniem organizmu. Pacjenci z chorobami tj. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, białaczka są narażeni na wielonarządowe infekcje.

* badania wymagają 3 próbek kału

2023 © SYNLAB Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
do góry ▲