Co oznacza nietolerancja laktozy?

Co to jest laktoza?

Laktoza, cukier znajdujący sie w mleku, jest rozkładany w jelitach przez enzym zwany laktaza. Proces ten jest kluczowy w okresie niemowlęcym, a aktywność laktazy zwykle zmniejsza sie po zaprzestaniu karmienia mlekiem matki. Są jednak osoby, których kod genetyczny pozwala na trwałe podtrzymanie aktywności laktazy, a tym samym zdolności do trawienia mleka. Takie osoby są obecnie uważane za „normalne”, natomiast w stosunku do tych, którzy nie są w stanie trawić laktozy w ich dorosłym życiu stosuje sie termin „nietolerujący laktozy”. Częstotliwość występowania nietolerancji laktozy u dorosłych (hipolaktazji typu dorosłych) wacha sie od 5 % do 70 % w Europie, a w Azji i Afryce od 80 % do 100 %.

 

Jakie mogą być rodzaje nietolerancji laktozy?

Wspomniana wyżej “ hipolaktazja typu dorosłych” jest nazywana pierwotną, ponieważ następuje w konsekwencji zmniejszenia aktywności laktazy w błonie śluzowej jelita cienkiego, która w 93 % przypadków jest związana z polimorfizmem genu laktazy C/T-13910*.

Wtórna lub nabyta nietolerancja laktozy jest zazwyczaj związana z uszkodzeniem błony śluzowej jelita wywołanym przez chorobę lub stan, któremu towarzyszą inne objawy zespołu złego wchłaniania i ma często charakter przejściowy.

Inne zaburzenia związane ze spożyciem mleka, do których zalicza się bardzo rzadką wrodzoną nietolerancję, w której w wyniku błędu genetycznego następuje całkowity brak zdolności wytwarzania enzymu laktazy, co powoduje poważne objawy już przy pierwszym karmieniu piersią. Nie należy mylić alergii na białko mleka z nietolerancją laktozy.

 

Jakie są objawy nietolerancji laktozy u osób dorosłych?

Najczęstszymi objawami są:

 • bóle brzucha,
 • biegunki,
 • wzdęcia i uczucie pełności
 • nudności i wymioty

 

Nasilenie objawów następuje po spożyciu mleka lub produktów mlecznych.

Zaburzenie zwykle ujawnia się u dzieci powyżej 5 roku życia, czasem dopiero około 20 roku życia.

 

Jak można zdiagnozować nietolerancje laktozy?

Tradycyjne testy diagnostyczne opierają się na pomiarze ilości wydychanego wodoru po spożyciu laktozy. Jednakże, spożycie laktozy może być bardzo nieprzyjemne, a ponadto badanie nie jest wystarczająco precyzyjne i powinno być powtarzane, co jakiś czas.

Na szczęście rozwój genetyki w ciągu ostatniej dekady umożliwił diagnozowanie nietolerancji laktozy typu dorosłych przy użyciu metody, która nie powoduje dyskomfortu, a przy tym jest szybsza i bardziej dokładna1.

 

Test ten należy wykonać tylko raz, ponieważ dostarcza on precyzyjnej informacji o tolerancji lub nietolerancji laktozy.

 

Dla kogo może być przydatne badanie genetyczne na nietolerancje laktozy?

 • dla osób powyżej 5 roku życia, z objawami ze strony przewodu pokarmowego po spożyciu produktów mlecznych;
 • dla tych, którzy podejrzewają, że ich dolegliwości mogą mieć związek ze spożyciem mleka;
 • dla tych, co chcą sprawdzić, czy występująca u nich nietolerancja laktozy stanowi przejściowy problem (wtórna nietolerancja laktozy), czy ma podłoże genetyczne (pierwotna nietolerancja)
 • dla tych, którzy po prostu chcą wiedzieć, co odziedziczyli po rodzicach.
 • u dzieci poniżej 5 roku życia, które skarżą się na częste dolegliwości brzucha (skurcze, biegunka), można wykonać test w celu wykluczenia nietolerancji laktozy.

Diagnostyka i rozpoznanie nietolerancji laktozy jest niezwykle ważne ze względu na możliwe powikłania, choroby.

 

Jaka jest procedura badania?

Jedyne, co jest niezbędne do badania, to wymaz z policzka, który można łatwo pobrać samemu. Wynik zawiera raport z krótką interpretacją.

Badania genetyczne na nietolerancje laktozy:

 • brak dyskomfortu
 • wiarygodny wynik, ważny przez całe życie
2023 © SYNLAB Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
do góry ▲