Nietolerancje antybiotyków

Antybiotyki

Żadne odkrycie nie ukształtowało współczesnej medycyny tak bardzo, jak odkrycie antybiotyku. Po raz pierwszy można było leczyć infekcje bakteryjne.

Antybiotyki są stosowane nie tylko w leczeniu chorób zakaźnych u ludzi i zwierząt. Ich profilaktyczne zastosowanie doprowadziło do masowego wykorzystywania tych wysoce skutecznych leków w hodowli zwierząt i przemyśle spożywczym.

 

Reakcje immunologiczne na antybiotyki

Najbardziej niebezpieczne są reakcje alergiczne. Antybiotyki są egzogennymi toksynami, które mogą być rozpoznane przez nasz układ odpornościowy. Alergia może objawiać się bardzo różnie  (wymioty, wysypka, obrzęk, a nawet wstrząs). Przy leczeniu ostrej infekcji bakteryjnej nadal nie ma żadnej alternatywy dla antybiotyków. Jednak wskazanie do leczenia opiera się głównie na właściwościach mikrobiologicznych danego preparatu. Indywidualne reakcje alergiczne nie są do tej pory uwzględniane. Coraz większy kontakt z antybiotykami np. zawartymi w spożywanej żywności powoduje, że określenie indywidualnej tolerancji pacjenta dla tych leków staje się niezbędne. Właściwie każdy z nas powinien mieć pewien rodzaj metryki, informującej np. lekarza, jakich antybiotyków nie powinniśmy stosować.

 

 

2022 © SYNLAB Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
do góry ▲