Bez przerwy odczuwasz chłód? Jest Ci zimno nawet wtedy, gdy za oknem świeci słońce? Grube swetry i ciepły koc nie załatwią sprawy. Czy wiesz, że jedną z przyczyn takiego samopoczucia może być awitaminoza? Zobacz, jaki rodzaj niedoboru powoduje odczucie zimna i znajdź rozwiązanie Twoich problemów.
Niedobór tych witamin może negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie!
Jeżeli jest Ci zimno niezależnie od pogody panującej na zewnątrz, to bardzo możliwe, że w Twoim organizmie brakuje podstawowych witamin lub minerałów, które odpowiadają za procesy metaboliczne, krążenie krwi, czy regulację ciepłoty ciała. Najczęstszą przyczyną gorszego samopoczucia są niedobory:
- Witaminy B12,
- Witaminy C,
- Witaminy D,
- Witaminy E,
- Żelaza.
Czy wiesz, że witamina B12 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz produkcję czerwonych krwinek? Bez odpowiednich dawek tej substancji grozi Ci anemia – jednym z objawów poważnej niedokrwistości są zimne dłonie i stopy oraz ciągłe uczucie chłodu. Podobne problemy powoduje niedobór żelaza. Brak witamin C, D oraz E prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i osłabienia krążenia krwi, co także może skutkować odczuwaniem zimna.
Najlepsze sposoby na zaspokojenie niedoborów witamin
Najłatwiejszy sposób na uzupełnienie poziomu witamin i minerałów to oczywiście przestrzeganie zbilansowanej i bogatej w składniki odżywcze diety. Nasz jadłospis powinien uwzględniać różnorodne i pełnowartościowe produkty spożywcze. Przed wprowadzeniem nowych posiłków należy sprawdzić, których witamin szczególnie potrzebuje nasz organizm. Rodzaj niedoboru będzie warunkował wybór składników odżywczych, które muszą znaleźć się na naszym talerzu. Niestety, nie każdy może zwalczyć awitaminozę poprzez rozszerzenie jadłospisu, dlatego warto rozważyć suplementację przy pomocy specjalistycznych preparatów, które znajdziemy na przykład w sklepie Mybionic.pl.
Zachowaj czujność – uczucie zimna nie zawsze jest objawem awitaminozy
Frustrujące uczucie zimna może, ale nie musi być spowodowane przez niedobory żywieniowe. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że suplementy diety nie zawsze okażą się skutecznym rozwiązaniem problemu. Gorsze samopoczucie może być efektem wielu schorzeń. Na szczęście szybka diagnoza i specjalistyczne leczenie sprawią, że nasza kondycja wróci do normy. Chłód bardzo często towarzyszy pacjentom cierpiącym na niedoczynność tarczycy, zespół Raynauda, anemię, cukrzycę, anoreksję, czy infekcje o różnym podłożu.
Czy gorsza kondycja jest wynikiem awitaminozy?
Osoby, które nieprzerwanie walczą z uczuciem chłodu, nie powinny lekceważyć tego objawu. Jeśli dolegliwość towarzyszy nam od dłuższego czasu, konieczna będzie wizyta u lekarza. Przewlekłe zimno może być wynikiem awitaminozy, kiedy nie zapewniamy odpowiedniej podaży składników odżywczych. Jest to dolegliwość charakterystyczna dla osób spożywających produkty wysoko przetworzone. Doktor zleci badania krwi, które pomogą ustalić ewentualne niedobry i na postawie analizy wyników zleci odpowiednią suplementację lub skieruje nas do specjalisty.